موقعيت جغرافيايي جنوب كرمان :
جنوب كرمان با وسعتي معادل 38824 كيلومترمربع جزئي از ناحيه جنوب شرقي ايران محسوب شده و برروي طول جغرافيايي 56 درجه و 17 دقيقه و عرض جغرافيايي 26 درجه و 43 دقيقه واقع شده است و از شمال به كرمان ، از جنوب به باتلاق جازموريان و استان هرمزگان ، از شرق به استان سيستان بلوچستان و بم ، از غرب به شهرستان بافت و قسمتي از استان هرمزگان محدود شده است .
اين منطقه با هفت شهرستان جيرفت ، كهنوج ، عنبرآباد ، منوجان ، رودبارجنوب ، قلعه گنج و فارياب جمعاً شامل 13 شهر ، 16 بخش ، 44 دهستان ، 3901 آبادي است و جمعيتي بالغ بر 730.000 نفر در اين منطقه سكونت دارند .
از جمله مهمترين ويژگيهايي كه بر پديده هاي اقليمي آن خصوصاً بارندگي و دما تاثير فاحش دارد اختلاف شديد ارتفاع است كه از 369 متر در كناره هاي هامون چاله جازموريان تا ارتفاعات بيش از 3886 متري قله بهرآسمان متغير ميباشد .
ويژگي مهم ديگر اين منطقه شيب تند كوهستانها در بخش شرقي و شيب نسبتاً ملايم در قسمت شمالي و غربي آن است و اين وضعيت برحركتهاي صعودي جريانات مرطوب و بارندگي در مناطق مختلف تاثير دارد .
در شمالي ترين قسمت منطقه يك گره بزرگ و پيچيده كوهستاني كه از بهم آميختگي چين خوردگيهاي زاگرس اصلي و رشته كوه هاي مركزي بوجود آمده ، استقرار يافته است بين اين قسمت و هامون ، جلگه ها و دشتهاي وسيعي قرار دارد كه ارتفاع آنها از 2400 متر در ساردوئيه تا 500 متر در بهادرآباد و قسمتهاي انتهايي دشت سولان تغيير مي كند . شواهد و قرائن تاريخي بسياري در دست است كه نشان مي دهد اين منطقه از قديم الايام محل سكونت قبايل مختلف و مركز عمده كشت و زرع بوده است . در آثار تاريخي به دست امده از سه هزار سال قبل از ميلاد ، فعاليتهاي كشاورزي و دامپروري برروي اشياء سنگي حك و حجاري شده است .
توليد بيش از 4 ميليون تن انواع محصولات كشاورزي و دامي شامل 85 گونه محصول زراعي و باغي با كيفيت مطلوب و زمينه مساعد براي افزايش سطح زيركشت به 580 هزار هكتار و رسيدن حجم توليد در افق 1400 به بيش از سه برابر وضعيت موجود ، در واقع اين پتانسيل توسعه در كمتر جايي از كشور فراهم مي باشد . اين منطقه با سطح زيركشت حدود 242 هزار هكتار ، 29% سطح زيركشت و حدود67% از كل توليد محصولات كشاورزي و دامي استان و حدود 4% از توليد كشور را به خود اختصاص داده و به تنهايي در 10 محصول كشاورزي رتبه اول تا سوم توليد و سطح زيركشت كشور را داراست .
منطقه زرخيز جنوب كرمان در بسياري از محصولات از لحاظ ميزان توليد در واحد سطح داراي ركوردهاي جهاني بوده و از اين نظر از محدود مناطق كشور و بلكه جهان به شمار مي آيد كه در يك سال زراعي مي توان دو تا سه تاريخ ، سيب زميني ، پياز ، خيار ، هندوانه ، گوجه فرنگي ، ذرت و ... كاشت و برداشت نمود و مهمترين منطقه در كشور است كه عرضه و تقاضاي سيب زميني و پياز طرح استمرار را كنترل نموده و آينده درخشاني را در صادرات غيرنفتي كشور باتوجه به وضعيت سوق الجيشي خود نويد مي دهد .
مزيت مهم و مطرح محصولات جنوب كرمان (بويژه مركبات – خرما) سالم بودن آنهاست كه با تلاشهاي گسترده حوزه معاونت بهبود توليدات گياهي اين سازمان در جهت تحقق برنامه پنجم توسعه در اين زمينه با كاهش مصرف سموم و كودهاي شيميايي ، توسعه مبارزه تلفيقي آفات (IPM) و مبارزه بيولوژيك ، اين منطقه را از پيشگامان توليدات ارگانيك در خاورميانه قرار داده است .
تحقق خودكفايي بذر گندم براي نخستين بار در سال 89 و نيز افزايش 3000 هكتاري سطح زيركشت دانه هاي روغني نسبت به سال 88 از تلاش هاي اين سازمان در جهت خودكفايي در محصولات استراتژيك در كشور بوده است .
كم آبي و افت آبهاي سطحي و زيرسطحي در جنوب كرمان كه به عنوان يكي از معضلات كشاورزي محسوب مي شود كه اكنون با استفاده از راهكارهاي علمي و كاربري جهت استفاده بهينه از منابع آب و توسعه سامانه هاي آبياري تحت فشار 44500 هكتار از اراضي جنوب كرمان به اين سيستم ها مجهز شده اند و اين در حاليست كه در طي دو سال اخير جنوب كرمان بيشترين ميزان رشد اجراي آبياري تحت فشار در كشور را به خود اختصاص داده است .
 سيماي دامپروري :
جنوب كرمان داراي بيش از 2.4 ميليون واحد دامي ميباشد كه نشان از وجود پتانسيل و شرايط مطلوب دامپروري از گذشته تاكنون است ، باعنايت به پتانسيل هاي بخش كشاورزي منطقه ، زيربخش دامپروري بعنوان يكي از مهمترين زيربخشها نقش موثر و مفيدي در توسعه و اشتغال منطقه برعهده دارد . تلاشهاي گسترده حوزه معاونت امور دام سازمان جهاد كشاورزي جنوب كرمان باوجود خشكساليهاي اخير در اين منطقه سبب شده جنوب كرمان به عنوان يكي از قدرتهاي توليدات دامي در جنوب كشور شناخته شود و اين صنعت به روند رو به رشد خود همچنان ادامه دهد .
هندوانه جنوب كرمان با توليد بيش از 496 هزار تن مقام نخست توليد و سطح زير كشت را در كشور از آن خود كرده و از طرف ديگر بدليل كيفيت بالا از شهرت جهاني برخوردار است . مركبات جنوب كرمان با سطح زيركشت 38000 هكتار و توليد بيش از 550.000 تن ، مقام سوم كشور را داراست كه بدليل ارگانيك بودن سالهاست كه شاهد صادرات آن به خارج از كشور هستيم . خرما نيز بعنوان يكي ديگر از محصولات باغي غالب منطقه با قدمتي در حدود هزاره هاي قبل از ميلاد ميباشد . اين منطقه با سطح زيركشت 37280 هكتار به تنهايي با وجود 5 ميليون و 500 هزار اصله نخل و بيش از 70 رقم و با توليد ساليانه 200.000 تن توليد در جايگاه دوم كشور قرار دارد كه حدود 80 درصد توليد منطقه به رقم مضافتي ، كلوته و مرداسنگ اختصاص دارد . ضمن اينكه به دليل ارگانيك بودن (عاري از هرگونه سم و كود) بارها محصول خرماي اين منطقه به كشورهاي اروپايي و آسيايي صادر مي شود .
جايگاه كمي سطح زيركشت و توليد محصولات شاخص جنوب كرمان
سال 1390
jadval-1.jpg 
 
ميزان توليدات دامي جنوب كرمان (تن)
jadval-2.jpg 
آمار دام ، طيور و زنبور جنوب كرمان (تن)
jadval-3.jpg 
فرصت هاي قابل سرمايه گذاري در شيلات :
اين منطقه بادارابودن منابع مستعد و عظيم آبزي پروري (سد مخزني جيرفت ، 170 بند خاكي و سنگ و سيماني ، بيش از 1500 رشته قنات و چشمه ، بيش از 2000 باب استخر ذخيره آب و بيش از 300 هكتار مزارع منفرد پرورش ماهيان گرمابي) پتانسيل توليد سالانه 10.000 تن انواع آبزيان را داراست
فرصت هاي قابل سرمايه گذاري در شيلات :
احداث قفس و پرورش ماهي در قفس در درياچه پشت سد و بندهاي خاكي و سيماني
سرمايه گذاري در مجتمع تكثير ماهيان گرمابي و ميگوي آب شيرين عنبراباد
احداث مجتمع تكثير و پرورش ماهيان گرمابي و سردابي
احداث بازار آبزيان
احداث كارخانه توليد خوراك آبزيان
احداث كارخانه فرآوري محصولات شيلاتي
احداث مركز تكثير و پرورش ماهيان زينتي
پرورش ماهي در بندهاي خاكي و سيماني
فرصتهاي قابل سرمايه گذاري در زيربخش دام و طيور :
احداث واحدهاي گاوداري مرغداري
احداث كشتارگاه طيور
احداث مزارع مرغ مادر و اجداد
احداث كارخانه شير و فرآورده هاي لبني
كارخانه خوراك دام
احداث واحد های پروش شتر مرغ
احداث واحد های پروش شتر
 
فرصتهاي قابل سرمايه گذاري در باغباني :
ايجاد نهالستانهاي مجهز به سيستم هاي پيشرفته
احداث كارخانه نئوپان (با خوراك شاخ و برگ خرما)
احداث كارخانه قند خرما
احداث كارخانه بسته بندي خشكبار
احداث كارخانه سورتينگ  محصولات باغي
احداث كارخانه فرآوري محصول زيتون
احداث كارخانه كنسانتره و آبميوه گيري محصولات باغي
فرآوري توليد گياهان داروئي
 
فرصتهاي قابل سرمايه گذاري در زراعت :
احداث كارخانه بوجاري بذر گندم
احداث كارخانجات فرآوري رب گوجه ، خيارشور و محصولات جانبي سبزي و صيفي
احداث كارخانه خشك كن سبزي و بسته بندي خشكبار
احداث كارخانه فرآوري ذرت شيرين و توليد انواع كنسرو
احداث كارگاه سورتينگ و بسته بندي حبوبات
احداث خشك كن ذرت
احداث كارخانه فرآوري پياز خوراكي
صنايع تبديلي سيب زميني (چيپس – پوره)
كارخانجات فرآوري ، روغن كشي و توليد ارده
 
فرصت هاي قابل سرمايه گذاري در حفظ نباتات :
احداث كلينيك هاي گياهپزشكي
راه اندازي و تجهيز كلينيك هاي گياهپزشكي
راه اندازي و تجهيز انسكتاريوم
راه اندازي شركت دفع آفات نباتي و ضدعفوني محصولات كشاورزي
 
منابع آبي جنوب كرمان شامل آب هاي سطحي و زير سطحي مي باشد كه عموماً آب هاي سطحي بصورت رودخانه هاي دائمي و فصلي و آب هاي زير سطحي به صورت قنات ، چاه و چشمه ظاهر مي شوند.
رودخانه هاي مهم جنوب كرمان  عبارتند از رودخانه هليل با برآورد ساليانه حدود 400-600 ميليون متر مكعب ، رودخانه شور با حداكثر آورد ساليانه حدود 100 ميليون متر مكعب
ديگر رودخانه هاي منطقه : ملنتي در شرق جيرفت ، چيل بلوك در غرب جيرفت ، چيل كهنوج ، رودخانه كم سفيد و اورتين در قلعه گنج ، چيل مشل در رودبار ، رودخانه موردان در فارياب كه عمدتاً فصلي و سيلابي ميباشند .
منابع آب زيرزميني جنوب كرمان نيز شامل 20776 حلقه چاه عميق و نيمه عميق با تخليه  ساليانه 7/2 ميليارد  مترمكعب و 1526 رشته قنات و چشمه با تخليه سالانه 9/0 ميليارد متر كه جمعاً سالانه حدود 3.6 ميليارد مترمكعب استحصال ميگردد كه قسمت عمده مصرف اين آب در بخش كشاورزي مصرف ميگردد  .
.
 
 
 
 

کلیه حقوق سایت متعلق به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای کرمان جنوب میباشد.
طراحی و پیاده سازی "سامیکس"