پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
اجرای 250کیلومتر فوگ سیل در جاده های جنوب کرمان


​در راستای طرح ارتقای کیفیت راههای شریانی در جنوب استان کرمان صورت گرفت

تاریخ انتشار: 1399/04/02

دیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب کرمان از اجرای اقدامات حفاظتی و ترمیم آسفالت ۲۵۰ کیلومتر از راه‌های شریانی هفت شهرستان این منطقه خبر داد.

مسعود جمیلی  بر اجرای طرح ارتقای راه‌های جنوب کرمان با اولویت راه‌های شریانی تاکید و از اجرای این طرح با جدیت ادارات شهرستانی و تیم فنی اداره کل راهداری خبر داد.

وی با بیان اینکه ۱۲ تیم راهداری در قالب طرح ارتقای کیفی روکش (رویه) آسفالت راه‌های جنوب فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: در این طرح به وسیله محلول  فوگ‌سیل یا همان آب‌بندی آسفالت، کار حفاظتی انجام می‌شود.

 مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب کرمان اجرای ۴۰۰ کیلومتر فوگ‌سیل پاشی تا یک ماه آینده را از هدف‌گذاری طرح ارتقای کیفی رویه آسفالت راه‌های جنوب دانست.

وی تصریح کرد: در زمینه طرح‌های ارتقای کیفی رویه آسفالت، پخش قیر امولسیونی بدون مصالح به منظور احیای سطوح آسفالتی و فوگ‌سیل برای پُرکردن دَرزها و ترک‌های ریز و تثبیت دانه‌های شن در آسفالت و جلوگیری از شن‌زدگی اجرا شد.

جمیلی اظهار داشت: رویه آسفالت راه‌ها بر اثر مرور زمان و اثرات جَوی همچون یخ‌زدگی، تابش نور خورشید، گرما و نمک پاشی و برف‌روبی و همچنین اثرات بار سنگین وسایل نقلیه و سایش چرخ‌ها خصوصاً در زمان استفاده از زنجیر چرخ و تیغه‌های برف‌روب در طول دوران بهره‌برداری دچار فرسایش، کچلی، پریدن دانه‌ها، شن زدگی و سولفاته شدن می‌شود.

وی افزود: اگر رویه آسفالت تعمیر و اجرای روکش در زمان مناسب انجام نشود این خرابی‌ها گسترش یافته و دچار تخریب کلی راه شده و حتی لایه‌های زیرین را نیز تخریب می‌کند.

 مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب کرمان ادامه داد: برای جلوگیری از افزایش فرسودگی و به عقب انداختن زمان اجرای روکش و حفظ وضع موجود و پُر کردن ترک‌های آسفالت، استفاده از پوشش‌های حفاظتی آسفالت بهترین راه برای حفظ رویه راه است .

او محور جیرفت به سمت بافت ، جیرفت به کهنوج ، ساردویئه به راین، فاریاب به بلوک ، کهنوج به قلعه‌گنج، جیرفت به عنبرآباد و جیرفت به سمت جبالبارز را از پُرترددترین راه‌های این منطقه برشمرد و گفت: عملیات حفاظتی رویه آسفالت این محورها در اولویت قرار گرفته است.

مجموع راه‌های جنوب کرمان هفت هزار و ۵۸۵ کیلومتر است. یکهزار و ۳۱۱ کیلومتر از جاده‌های این منطقه، اصلی و یکهزار و ۴۰۶ کیلومتر هم مربوط به راه‌های فرعی است.مشخصات:
نظرات: *